Adaptacja w żłobku

Pierwsze chwile dziecka w żłobku to rewolucja dla całej rodziny. Nie tylko maluch musi przyzwyczaić się do zupełnie nowych warunków, jest to również trudne zadanie dla rodziców. Wielu z nich zmaga się nie tylko z nową organizacją dnia, ale również z poczuciem winy, że na tak wczesnym etapie życia, maluch trafia pod opiekę obcych ludzi. Ważne jest, aby pamiętać ,że dziecku w placówce  nie dzieje się krzywda, że pozostaje pod fachową opieką.  Czas, który dziecko spędza w naszym żłobku jest w pełni wykorzystany. Nasi podopieczni poznają nowe zasady i nawiązują relacje rówieśnicze, co wpływa na pełny wielowymiarowy rozwój, pozwala na rozkwit umiejętności społecznych oraz uczy samodzielności. Nie ma odpowiedniego momentu żeby oddać dziecko pod opiekę do żłobka, gdyż małemu człowiekowi z pewnością najlepiej jest w domu. Obserwujemy jednak, iż pod koniec pierwszego roku życia –  wtedy, gdy dziecko odkrywa sztukę chodzenia i w naturalny sposób „ucieka” od mamy a w dodatku jest  zaabsorbowane nową, fascynującą umiejętnością -wtedy   dużo łatwiej mu pogodzić się z kolejną zmianą. Często trudniej jest rodzicom znaleźć odpowiedni czas na dzielenie opieki nad pociechą. To dorośli niejednokrotnie ciężej przechodzą rozstanie i pierwsze dni rozłąki. Ważne jest aby pamiętać, że dziecko doskonale wyczuwa nastawienie rodzica, jego nastrój i obawy. Ważne jest aby pamiętać, że dziecko doskonale wyczuwa nastawienie rodzica, jego nastrój i obawy, dlatego pozytywne nastawienie, pogoda ducha, uśmiech czy dobre  słowo rodzica, pozwoli dziecku odważnie wkroczyć w nowy etap życia, łatwiej oswoić się z nowym miejscem i szybciej zaakceptować zmiany.

Dlatego radzimy:

Przed przyprowadzeniem dziecka do placówki prosimy zapoznać się ze żłobkowym harmonogramem dnia tak, by spróbować wprowadzić  jego zarys w domu, oswajając tym samym dziecko z nowym rytmem. W pierwszych dwóch tygodniach zalecamy ograniczyć pobyt w żłobku do 5 godzin dziennie zwiększając go stopniowo po tym okresie. Niektóre dzieci adaptują się bez trudu w pierwszym tygodniu, inne potrzebują nieco więcej czasu. Pozwólmy dziecku zabrać ze sobą do żłobka jego ulubiona zabawkę, kocyk , pieluszkę, smoczek- na początku zmniejszy to poczucie osamotnienia i tęsknoty. Najważniejszym elementem przyprowadzenia dziecka do żłobka jest szybkie i pełne uśmiechu przekazanie pociechy opiekunkom.  Ważne jest, by ten moment skrócić do minimum i starać się wypełnić dobrymi emocjami. Odbierając dziecko również przywitajcie je z uśmiechem i dobrym słowem tak, by ponowne spotkanie z rodzicem  było zawsze miłe. Pomaga to dziecku poczuć się bezpiecznie w placówce. 

Bezpieczna opieka

Nasz żłobek to miejsce, w którym każde dziecko czuje się komfortowo i bezpiecznie. Nasi doświadczeni opiekunowie zapewniają opiekę i dbają o rozwój maluchów.

Wspieramy rozwój

Dzięki specjalnie przygotowanym programom, dzieci rozwijają swoje zdolności i umiejętności, ucząc się poprzez zabawę i interakcję z innymi maluchami.

Indywidualne podejście

Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia. Nasz żłobek zapewnia opiekę i edukację dostosowaną do potrzeb i możliwości każdego malucha, aby zapewnić mu najlepszy start w życie.